s
• Data: 2024-12-21 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Podpisałam umowę pośrednictwa nabycia nieruchomości. Czy według tej umowy, jeżeli sama znalazłam interesującą mnie nieruchomość, inną niż zaprezentowana przez pośrednika i przez osobą z nim skojarzoną, grozi mi konieczność zapłaty mu wynagrodzenia? Przy podpisywaniu wydawało mi się, że tak nie jest, ale teraz, po uważnej lekturze obawiam się, czy umowa nie jest skonstruowana w sposób niekorzystny dla mnie i wprowadzający w błąd. Proszę mi to wyjaśnić.
Przeanalizujmy zatem zapisy zawarte w umowie. Zgodnie z § X: Pośrednik zobowiązał się do pośrednictwa w kupnie nieruchomości przy określonym zakresie terytorialnym. Nadto w oparciu o ust. 2 wskazano na definicje ważne w kontekście Pani zapytania, tj.:
a) podmiot wskazany przez pośrednika – osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która na skutek czynności pośrednika albo podmiotów z nim współpracujących została skojarzona z zamawiającym bądź dla której nieruchomość została przedstawiona zamawiającemu.
Istotny jest również § Y ust. 1, który stanowi, że w ramach umowy pośrednik zobowiązuje się do dokonania na rzecz zamawiającego za wynagrodzeniem czynności polegających na poszukiwaniu nieruchomości o parametrach i cechach wskazanych w § Y w celu jej nabycia przez zamawiającego oraz zmierzających do skojarzenia kontrahentów i zawarcia między nimi umowy. Istotny jest ust. 4, który stanowi, że dla uniknięcia wątpliwości strony zgodnie postanawiają, że przedmiot umowy zostaje wykonany przez pośrednika, jeżeli zamawiający zawrze umowę, o której mowa w ust. 1, z osobą skojarzoną przez pośrednika, lecz z pominięciem pośrednika, bądź w okresie 12 miesięcy od daty zakończenia obowiązywania niniejszej umowy zamawiający zawrze umowę, o której mowa w ust. 1, z osobą skojarzoną przez pośrednika.
Wynagrodzenie pośrednika reguluje § Z, który odnosi się do: 1) czynności podjętych w oparciu o § Y ust. 1 umowy, 2) czynności podjętych w oparciu o § Y ust. 4 umowy.
W związku z powyższym brak jest zapisu umowy, na podstawie którego w przypadku wyszukiwania sobie samemu nieruchomości pośrednikowi należałoby się honorarium, o ile kontrahentem nie będzie osoba skojarzona przez pośrednika.
Nieoczekiwany zapis w umowie. Pani Anna podpisała umowę z pośrednikiem w sprawie zakupu mieszkania. Po kilku tygodniach samodzielnych poszukiwań znalazła ofertę idealnego lokalu na stronie ogłoszeniowej. Po zawarciu transakcji otrzymała od pośrednika wezwanie do zapłaty prowizji. Dopiero po analizie umowy odkryła, że zapis o „osobie skojarzonej” był szeroko zdefiniowany i mógł obejmować nawet przypadkowo wskazaną ofertę, jeśli istniał jakikolwiek związek z pośrednikiem.
Współpraca z deweloperem. Pan Marek skorzystał z usług biura nieruchomości, które oferowało mieszkania na sprzedaż od lokalnych deweloperów. W międzyczasie na stronie internetowej znalazł identyczne mieszkanie oferowane bezpośrednio przez dewelopera i zdecydował się je kupić, unikając prowizji. Pośrednik, wskazując na współpracę z deweloperem, zażądał prowizji, argumentując, że deweloper jest „osobą skojarzoną przez pośrednika”.
Samodzielny wybór oferty spoza zakresu umowy. Pani Katarzyna podpisała umowę z biurem nieruchomości obejmującą pośrednictwo w zakupie nieruchomości na terenie województwa mazowieckiego. W trakcie urlopu na Pomorzu znalazła dom, który idealnie odpowiadał jej oczekiwaniom i zdecydowała się go kupić. Pośrednik, powołując się na zapisy o szerokim zakresie terytorialnym umowy, próbował obciążyć ją kosztami prowizji, choć dom nie był przez niego oferowany.
Podpisując umowę pośrednictwa, warto dokładnie przeanalizować jej zapisy, szczególnie te dotyczące definicji „osoby skojarzonej przez pośrednika” oraz zakresu działań pośrednika. Niejasne sformułowania mogą skutkować koniecznością zapłaty prowizji nawet w sytuacji samodzielnego znalezienia nieruchomości. Zawsze warto skonsultować treść umowy z prawnikiem przed jej podpisaniem, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zapisów umowy pośrednictwa lub chcesz przygotować odpowiednie pismo, oferujemy profesjonalne wsparcie prawne online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika