s
• Data: 2024-12-31 • Autor: Katarzyna Bereda
Zarejestrowałam się na podyplomowe studia online poprzez akceptację regulaminu i wysłanie skanu podpisanego formularza zgłoszeniowego w celu otrzymania dotacji z urzędu pracy jako osoba bezrobotna. Na tym zakończyłam formalności, bo znalazłam dobrą pracę. Czy mogę zrezygnować bez konsekwencji finansowych? Nie jestem już bezrobotna, nie posiadam decyzji z UP, bo nawet nie złożyłam dokumentów o dotację. Tymczasem uczelnia domaga się ode mnie zapłaty całości opłaty za wybrane kierunki, mimo że nawet tych studiów nie rozpoczęłam, nie zawierałam żadnych umów z uczelnią. Uczelnia twierdzi, że poprzez akceptację regulaminu i przesłanie skanu formularza zawarłam z nimi umowę, na podstawie której mam obowiązek zapłacić za całość studiów, gdyż nie doprowadziłam do końca formalności związanych z dofinansowaniem. Przesyłam regulamin, który podpisałam. Czy jest szansa zrezygnować i nie płacić?
Niestety, uczelnia ma rację – przystąpiła Pani do umowy. Jedyną możliwością obecnie, aby wzruszyć umowę, jest powołanie się na wadę oświadczenia woli – wprowadzenie Pani w błąd. Może w ofercie były zawarte jakieś informacje, które wprowadziły Panią w błąd w zakresie przystąpienia do umowy – wtedy może Pani spróbować się na nie powołać.
Zgodnie z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (K.c.):
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Z uwagi na powyższe, jeżeli w ramach zawarcia umowy druga jej strona zapewniała o właściwościach umowy innych, niż okazały się w rzeczywistości, a więc np. o sposobie nauczania, odbywanych kursach itp., to jak najbardziej możemy mówić o przedmiotowej wadzie umowy i wprowadzeniu Pani w błąd w zakresie jej warunków.
W art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 25.09.2009 r. (III SA/Gl 631/09, Legalis) – hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia.
Z uwagi na powyższe, jak wynika z art. 88 K.c.: § 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. § 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli, a więc dochodzi do unieważnienia całej umowy z obowiązkiem zwrotu świadczeń wzajemnych.
Zatem chcąc skorzystać z powyższej instytucji i doprowadzić do unieważnienia całej czynności prawnej – zawartej między Panią a uczelnią umowy – powinna Pani złożyć pisemne oświadczenie drugiej stronie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, co spowoduje jej unieważnienie. W piśmie do uczelni proszę dokładnie opisać, na czym polega wada i w jakim zakresie została Pani wprowadzona w błąd, proszę także powołać się na nieważność umowy wynikającą z umowy – a więc brak konieczności płatności za usługę. W przypadku braku porozumienia pozostanie Pani jedynie droga sądowa.
Rezygnacja z powodu zmiany sytuacji zawodowej
Anna zapisała się na studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami, planując skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy. W międzyczasie znalazła zatrudnienie i nie złożyła dokumentów o dotację. Gdy postanowiła zrezygnować ze studiów przed ich rozpoczęciem, uczelnia zażądała pełnej opłaty za cały program, powołując się na akceptację regulaminu podczas rejestracji.
Brak świadomości prawnej przy akceptacji regulaminu
Marek zapisał się na studia podyplomowe z zakresu HR, wypełniając formularz online i akceptując regulamin. Był przekonany, że umowa będzie wiążąca dopiero po podpisaniu dodatkowych dokumentów w dniu rozpoczęcia zajęć. Po otrzymaniu faktury za pierwszy semestr, mimo braku udziału w zajęciach, Marek zaczął analizować regulamin, zauważając, że faktycznie już podczas rejestracji zawarł umowę.
Nieporozumienie co do warunków rezygnacji
Katarzyna zapisała się na studia z zakresu marketingu cyfrowego, jednak po lekturze szczegółowego harmonogramu zajęć stwierdziła, że terminy kolidują z jej obowiązkami zawodowymi. Uczelnia poinformowała ją, że akceptacja regulaminu wyklucza możliwość bezpłatnej rezygnacji, chyba że znajdzie inną osobę na swoje miejsce. Katarzyna czuje się wprowadzona w błąd, bo nie była świadoma ograniczeń rezygnacji.
Rezygnacja ze studiów podyplomowych przed ich rozpoczęciem może wiązać się z konsekwencjami finansowymi, jeśli uczelnia uznaje akceptację regulaminu za zawarcie umowy. Kluczowe jest dokładne zapoznanie się z warunkami rejestracji oraz analiza możliwości uchylenia się od umowy w przypadku wady oświadczenia woli. W razie sporu warto rozważyć konsultację prawną, aby uniknąć nieuzasadnionych kosztów.
Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu sporu z uczelnią lub przygotowania pisma dotyczącego rezygnacji ze studiów? Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne w analizie umów i sporządzaniu odpowiednich dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września2009 r., III SA/Gl 631/09, Legalis)
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika