s
• Data: 2025-01-07 • Autor: Katarzyna Bereda
Proszę o pomoc w sprawie zobowiązania finansowego jako płatności za kurs języka hiszpańskiego online. Pół roku temu zgłosiłam się telefonicznie do szkoły językowej i po przeprowadzonej również przez telefon rozmowie kwalifikacyjnej otrzymałam informację, że ktoś sie ze mną skontaktuje w celu przydzielenia mnie do odpowiedniej grupy. Przez 2 kolejne miesiące szkole nie udało się ustalić terminu zajęć. Umowa została zawarta poprzez kliknięcie online. Kurs miał mnie kosztować 3 tys. zł i zajęcia miały się rozpocząć miesiąc później. Zajęcia się opóźniały, więc nie wpłaciłam wymaganej kwoty, nie mając pewności, czy kurs faktycznie się odbędzie. Dopiero po 4 miesiącach odbyły się pierwsze zajęcia, w których uczestniczyłam. Nie spełniły jednak moich oczekiwań, bo lektor znał tylko hiszpański i nie był w stanie z nami się dogadać. Od razu zrezygnowała z kursu, ale teraz szkoła żąda ode mnie zapłaty. Twierdzą, że umowa była wiążąca od chwili jej zawarcia, a nie od rozpoczęcia zajęć i nie można jej już wycofać. Straszą podaniem mnie do sądu. Czy jest szansa nie płacić tych pieniędzy? Co powinnam zrobić?
Skoro lekcja nie spełniła Pani oczekiwań, powinna Pani dokonać odstąpienia od umowy na podstawie podanych poniżej możliwości. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż mogło dojść do wprowadzenia Pani w błąd. Z uwagi na to może Pani powołać się na wadę oświadczenia woli i wystosować do sprzedającego kurs oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu. Może Pani także spróbować skorzystać z uprawnienia z tytułu rękojmi – drogi do odstąpienia od umowy (unieważnienia umowy) są więc dwie, a wybór należy do Pani.
Zgodnie bowiem z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (K.c.):
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Z uwagi na ten przepis, jeżeli w ramach sprzedaży sprzedający zapewniał o innych właściwościach kursu, nie wskazując na przykład, że prowadzi go osoba posługująca się wyłącznie językiem hiszpańskim, możemy mówić o przedmiotowej wadzie.
W art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 25.9.2009 r. (III SA/Gl 631/09, Legalis) hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia. Przesądza o tym sformułowanie w art. 84 § 1 K.c. „w razie błędu”, co należy tłumaczyć jako „w razie istnienia błędu” w chwili składania oświadczenia woli. W konkretnej sytuacji mogą to być czas i miejsce zbieżne z podejmowaniem czynności prawnej, ale zbieżność tego rodzaju nie jest w art. 84 § 1 K.c. wymagana.
Z uwagi na powyższe powinna Pani złożyć drugiej stronie umowy oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, a więc wadliwego przekonania o cechach kursu, które nie są zgodne z rzeczywistością i przedstawioną Pani ofertą. Zgodnie bowiem z art. 88 K.c.:
§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli.
Pomijając powyższe, zasadne będzie także powołanie się na przepisy w zakresie uprawnień płynących z tytułu rękojmi. Zgodnie natomiast z art. 5561 K.c.:
§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Zgodnie natomiast z treścią art. 560 § 1 K.c.: Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
Z uwagi więc na powyższe, jeżeli otrzymała Pani inne zapewnienie o kursie, sposobie jego prowadzenia i jakości przeprowadzony zajęć – możemy mówić o niniejszej wadzie. W mojej ocenie przedstawione możliwości powołania się na wadę oświadczenia woli lub na przysługujące uprawnienia z tytułu rękojmi są jak najbardziej zasadne.
Aby uwolnić się od narzuconych przez szkołę zobowiązań finansowych, powinna Pani rozpocząć od pisemnego oświadczenia sprzedającemu, że odstępuje Pani od umowy, powołując się na błąd albo alternatywnie na przepisy dotyczące rękojmi. Pismo proszę wysłać listem poleconym dla ewentualnych celów dowodowych. Przy czym, jeżeli nie dojdą Państwo do porozumienia, pozostaje jedynie droga sądowa.
Kurs językowy z niespełnionymi obietnicami
Pani Anna zapisała się na kurs języka francuskiego, który miał być prowadzony przez doświadczonych native speakerów. Po rozpoczęciu zajęć okazało się jednak, że lektorzy posługują się wyłącznie podstawowym angielskim, a kurs nie realizuje obiecanego programu. Pani Anna wystąpiła o odstąpienie od umowy, wskazując, że została wprowadzona w błąd, oraz zażądała zwrotu wpłaconej kwoty.
Brak terminowości i niewłaściwa organizacja
Pan Marek zawarł umowę na kurs online, który miał rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni. Mimo wielokrotnych zapewnień szkoły, zajęcia rozpoczęły się dopiero po dwóch miesiącach. Pan Marek złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, wskazując na rażące opóźnienia i naruszenie warunków umowy.
Kurs wprowadzający w błąd co do materiałów dydaktycznych
Pani Katarzyna wykupiła intensywny kurs przygotowujący do certyfikatu językowego, w którym miały być udostępnione najnowsze materiały egzaminacyjne. Po rozpoczęciu kursu odkryła, że udostępnione materiały są przestarzałe i niezgodne z aktualnymi wymogami certyfikacyjnymi. Wystąpiła z żądaniem zwrotu pieniędzy oraz odstąpienia od umowy z uwagi na wady usługi.
Odstąpienie od umowy kursu językowego z powodu wadliwych usług lub wprowadzenia w błąd jest możliwe na podstawie przepisów dotyczących błędu w oświadczeniu woli lub rękojmi. W takich sytuacjach warto przygotować pisemne oświadczenie, jasno wskazując przyczyny odstąpienia, i skierować je do organizatora kursu. W razie braku porozumienia pozostaje droga sądowa, która może skutecznie ochronić prawa konsumenta.
Potrzebujesz pomocy w odstąpieniu od umowy kursu językowego lub przygotowaniu odpowiedniego pisma? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci skutecznie zabezpieczyć swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2009 r., III SA/Gl 631/09, Legalis
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika