• Data: 2025-03-22 • Autor: Katarzyna Bereda
Mam podpisaną z firmą umowę na najem mojego mieszkania. Chodzi o najem krótkoterminowy. Ze względu na wyrządzone przez klientów szkody chciałam rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, na co firma się nie godzi, twierdząc, że szkody to naturalne zużycie. Czy mam taką możliwość? Przesyłam do analizy umowę i dołączam zdjęcia zniszczeń. Dla mnie one są duże, bo wymiana płytek na blacie czy podłodze to koszt kilku tysięcy złotych. Firma użytkuje mieszkanie od 4 miesięcy.
Jeżeli szkody są duże i istotne, a najemca wykracza poza obowiązki należytego utrzymania Pani lokalu – to zgodnie z umową i przepisami ogólnymi może Pani wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Jeżeli najemca tego nie zaakceptuje – dla dochodzenia opróżnienia lokalu pozostanie jedynie droga sądowa. Proszę jednak zwrócić uwagę na zapis w Państwa umowie, iż przed wypowiedzeniem umowy powinna Pani pisemnie wezwać najemcę do usunięcia wad, co może faktycznie rozwiązać Państwa problem. To określenie umowne odpowiada także przepisom ogólnym. Zgodnie bowiem z art. 666 Kodeksu cywilnego (K.c.):
§ 1. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.
§ 2. Jeżeli w czasie trwania najmu okaże się potrzeba napraw, które obciążają wynajmującego, najemca powinien zawiadomić go o tym niezwłocznie.
Zgodnie natomiast z art. 667 K.c.: § 1. Bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy. § 2. Jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Pierwszym jest sytuacja, gdy najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy, a zatem narusza swoje obowiązki z art. 666 § 1 K.c.. W doktrynie wskazuje się trafnie, że w zakresie tego przepisu mieszczą się również sytuacje, gdy najemca bez zgody wynajmującego czyni w rzeczy najętej zmiany sprzeczne z umową lub przeznaczeniem tej rzeczy, a zatem narusza swój obowiązek z art. 667 § 1 K.c. (por. K. Pietrzykowski, w: K. Pietrzykowski, Komentarz KC, t. 2, 2018, s. 497; H. Ciepła, w: J. Gudowski, Komentarz KC, t. 4, 2017, s. 898).
Możliwość wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego bez zachowania terminów wypowiedzenia jest jednak w omawianym przypadku uzależniona od uprzedniego skierowania przez niego do najemcy upomnienia, wzywającego najemcę do zaprzestania takich praktyk (J. Panowicz-Lipska, w: M. Gutowski, Komentarz KC, t. 2, 2016, s. 744).
Dlatego też powinna Pani w pierwszej kolejności skierować do najemcy wezwanie do naprawienia szkód pod rygorem wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym. Po bezskutecznym upływie terminu do napraw najem może zostać wypowiedziany. Jeżeli firma się nie wyprowadzi, pozostaje powództwo o opróżnienie lokalu.
Zdemolowana łazienka po weekendzie
Pani Anna wynajmowała swoje mieszkanie na krótkie pobyty turystyczne. Po jednym z wynajmów odkryła, że goście zdemolowali łazienkę – stłuczona umywalka, pęknięte płytki, urwana kabina prysznicowa. Firma zarządzająca najmem twierdziła, że to „normalne zużycie”, ale po formalnym wezwaniu do naprawy szkód i braku reakcji, Anna wypowiedziała umowę natychmiastowo.
Imprezy zamiast rodzinnych pobytów
Pan Marek podpisał umowę z firmą, która miała wynajmować jego apartament rodzinom na weekendy. Okazało się jednak, że mieszkanie było wynajmowane na imprezy – sąsiedzi skarżyli się na hałas, a w lokalu znaleziono ślady po papierosach, zniszczoną kanapę i zalaną drewnianą podłogę. Po bezskutecznym wezwaniu do zmiany sposobu użytkowania mieszkania, Marek skorzystał z prawa do natychmiastowego rozwiązania umowy.
Zniszczona kuchnia i brak odpowiedzialności
Pani Katarzyna wynajmowała mieszkanie przez firmę zajmującą się krótkoterminowym najmem. Po kilku miesiącach odkryła, że blat kuchenny był spalony, szafki połamane, a lodówka nie działa. Firma zarządzająca wynajmem twierdziła, że to „naturalne zużycie” i odmawiała pokrycia kosztów napraw. Katarzyna wysłała oficjalne wezwanie do usunięcia szkód, a po jego zignorowaniu – rozwiązała umowę natychmiastowo.
Najem krótkoterminowy wiąże się z ryzykiem zniszczeń, dlatego kluczowe jest właściwe zabezpieczenie swoich praw w umowie. W przypadku poważnych szkód wynajmujący ma możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, jednak zazwyczaj musi najpierw wezwać najemcę do ich naprawy. Jeśli najemca nie reaguje, pozostaje droga sądowa, dlatego warto działać zgodnie z przepisami i dobrze udokumentować wszystkie naruszenia.
Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu z najemcą lub wypowiedzeniu umowy? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby skutecznie chronić Twoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika