s
• Data: 2025-03-03 • Autor: Katarzyna Bereda
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zawarłem 5 lat temu umowę z wirtualnym biurem (umowę dołączam). Zgodnie z umową mam płacić coroczny abonament do 18 października, jeżeli nie wypowiem umowy na 14 dni przed tym terminem. Nie planowałem przedłużać tej umowy na kolejny rok, ale niestety, zapomniałem o wypowiedzeniu w terminie. Nie dostałem żadnej wiadomości z biura, że zbliża się termin automatycznego przedłużenia umowy. Otrzymałem tylko maila, że umowa została przedłużona, gdyż nie nastąpiło jej wypowiedzenie. Czy rzeczywiście wciąż jestem zobowiązany do zapłaty abonamentu na kolejny rok, nawet jeśli wypowiedziałbym teraz umowę i nie zapłacił? Czy usługodawca nie miał obowiązku poinformować mnie o zbliżającym się terminie automatycznego przedłużania umowy?
W mojej ocenie, umowa – zgodnie z literalnym jej brzmieniem – mogła być tylko raz automatycznie przedłużona, a więc do 2021 r., albowiem proszę zwrócić uwagę, iż pierwotnie wskazany był czas jej obowiązywania, a następnie, wobec braku wskazania dat, umowa mogła być raz przedłużona. Dla konieczności prawidłowego obowiązywania umowy konieczne byłoby ponowne jej sporządzenie. Dlatego też, jeżeli usługodawca upiera się, że umowa wciąż obowiązuje, proszę powołać się na okoliczność, iż nie może już obowiązywać, albowiem jest to sprzeczne z jej literalnym brzmieniem, a w szczególności paragraf X.
Idąc dalej, jeżeli usługodawca nie zaakceptuje naszej argumentacji, proszę się powołać – wobec brzmienia umowy – na wadę oświadczenia woli, czyli wprowadzenie Pana w błąd, tak aby rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
Zgodnie z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (K.c.):
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Z uwagi na powyższe, jeżeli w ramach zawarcia umowy druga strona zapewniała o właściwościach umowy innych niż okazały się w rzeczywistości, to jak najbardziej możemy mówić o przedmiotowej wadzie i wprowadzeniu Pana w błąd w zakresie warunków umowy.
W art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 25.09.2009 r. (III SA/Gl 631/09, Legalis) – hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia. Z uwagi na powyższe, jak wynika z art. 88 K.c.:
§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli, a więc dochodzi do unieważnienia całej umowy z obowiązkiem zwrotu świadczeń wzajemnych.
Aby zatem skorzystać z przedstawionej instytucji i doprowadzić do unieważnienia całej czynności prawnej – zawartej między Państwem umowy – powinien Pan złożyć pisemne oświadczenie drugiej stronie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, co spowoduje unieważnienie umowy. Proszę dokładnie opisać, na czym polega wada, a także powołać się na nieważność umowy wynikającą z umowy, a więc brak konieczności płatności za usługę. Co do zasady, do chwili oświadczenia powinien Pan uregulować płatność – jeżeli usługa była wykonywana.
Niesprecyzowany czas trwania umowy
Pan Marek prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i podpisał umowę z wirtualnym biurem na czas określony – jeden rok z możliwością automatycznego przedłużenia. Po upływie pierwszego roku, umowa została przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Jednak po dwóch latach Pan Marek zauważył, że w umowie nie ma zapisów precyzujących, ile razy może dojść do automatycznego przedłużenia. Po analizie umowy z prawnikiem okazało się, że brak dokładnych zapisów może oznaczać, iż umowa powinna być renegocjowana po pierwszym automatycznym przedłużeniu. Dzięki tej argumentacji Pan Marek uniknął konieczności zapłaty za trzeci rok współpracy.
Brak powiadomienia o automatycznym przedłużeniu
Pani Anna korzystała z usług wirtualnego biura od trzech lat. Umowa przewidywała automatyczne przedłużenie na kolejny rok, o ile klient nie wypowie jej na 14 dni przed końcem okresu rozliczeniowego. Pani Anna zapomniała o terminie wypowiedzenia i otrzymała maila informującego o przedłużeniu umowy. Pani Anna była przekonana, że biuro powinno przypomnieć jej o zbliżającym się terminie. Po konsultacji prawnej ustalono, że choć w świetle prawa biuro nie miało obowiązku informować o automatycznym przedłużeniu, brak takiego powiadomienia mógł być uznany za działanie nieetyczne. Na tej podstawie Pani Anna negocjowała obniżenie kwoty abonamentu za kolejny rok.
Uchylenie się od skutków prawnych z powodu błędu
Pan Krzysztof podpisał umowę z wirtualnym biurem, wierząc, że będzie mógł z niej zrezygnować w dowolnym momencie bez konsekwencji finansowych. Informacja ta została mu przekazana przez pracownika biura podczas rozmowy telefonicznej. Gdy po dwóch latach chciał zakończyć współpracę, okazało się, że umowa automatycznie się przedłużyła, a jej wypowiedzenie wymagało spełnienia ściśle określonych warunków. Pan Krzysztof powołał się na wprowadzenie w błąd przez przedstawiciela biura oraz skorzystał z przepisów dotyczących uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli. Udało mu się unieważnić umowę i uniknąć płatności za kolejny rok.
Automatyczne przedłużenie umowy z wirtualnym biurem może rodzić wiele wątpliwości prawnych, szczególnie gdy brakuje jednoznacznych zapisów dotyczących jej obowiązywania. Kluczowe znaczenie mają precyzyjne warunki umowy oraz świadomość praw, takich jak możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli w przypadku błędu. Dla uniknięcia niepotrzebnych kosztów warto dokładnie analizować umowy i pilnować terminów ich wypowiedzenia.
Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu z automatycznym przedłużeniem umowy lub przygotowania skutecznego pisma prawnego? Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje kompleksowe porady online i wsparcie w sporządzaniu dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika